Almanya’daki Cami Yangınları | Moscheebrände in Deutschland

Almanya’daki Cami Yangınları | Moscheebrände in Deutschland

53 yıldır varlığımızı sürdürdüğümüz Almanya’da son bir hafta içerisinde camilerimize yönelik üç kundaklama saldırısı meydana gelmiştir. 11 Ağustos Pazartesi Bielefeld şehrinde bulunan bir caminin mescid kısmında kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim nüshaları yakılarak camide büyük zarara yol açmıştır. Yine aynı gün Türklerin yoğun yaşadığı Berin-Kreuzberg semtinde bulunan Mevlana Camii’nde kundaklama sonucu oluşan yangın Almanya’nın en büyük cami yangınınlarından biri olarak tarihte yerini almıştır. 19 Ağustos 2014 Salı günü ise yine Bielefeld şehrinde bulunan bir camide önce kameralar tahrip edilmiş, ardından yine Kur’an-ı Kerim nüshaları yakılarak caminin mescid bölümünde büyük hasar oluşturmuştur. Bu kundaklama vakası ise son iki yılda Almanya’da meydana gelen 80’nci cami yangını olarak istatistiklere geçmiştir. Tüm bu cami yangınlarını 13 Ağustos 2014 Çarşamba günü T.C. Berlin Büyükelçiliğine ait bir aracın kundaklanmış olması ile birleştirdiğimizde kafalardaki soru işaretlerinin yerini ünlem işaretleri alıyor.

ultrAslan-AVRUPA olarak son bir hafta içinde Almanya’da Müslümanların ibadethanelerine yönelik saldırıları büyük bir endişeyle takip etmekteyiz ve bu korkak saldırıları şiddetle kınıyoruz. Alman siyasetini ve kamuoyunu ise bu konuda daha duyarlı olmaya, Müslümanlarla dayanışma içerisinde olmaya ve net bir şekilde Avrupa’da son yıllarda hızla türeyen İslamofobi’ye karşı tavır almaya davet ediyoruz. Bu kundaklama vakaları artık ferdi saldırı olarak değil, Müslümanların değerlerine karşı sistematik bir şekilde yürütülen bir operasyon olarak değerlendirilmelidir. En geç bugünden itibaren ise siyasi mecralarda tehlike çanları çalmaya başlamalıdır. Çünkü din ve ibadet özgürlüğü, dini azınlıkların korunması anayasal bir hak olmakla beraber Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirisi ile garanti altına alınmıştır. Almanya bunu garanti altına alamıyorsa ortada ciddi bir sorun var demektir. Maalesef üzülerek gözlemliyoruz ki, Alman siyasiler ve kamuoyu Yahudilere ve sinagoglara yönelik saldırılarda gösterdikleri tepkiyi Müslümanlara ve camileri yönelik saldırılarda göstermemektedirler. Fakat bilmeleri gerekir ki, en az kiliseler ve sinagoglar kadar bizim hayr ve hasenatlarımızla yapılan camilerde Almanya’nın bir gerçeğidir.

ultrAslan-AVRUPA olarak buradan başta medya olmak üzere tüm yetkilileri uyarıyoruz: Türklere ve Müslümanlara yönelik ayrımcılık bir an önce son bulmalıdır. Almanya’da yürütülen suni İslam tartışmaları sonlandırılmaldır. Şüphesiz ki cami yangınları düşünce ve basın özgürlğü adı altında İslam’a karşı son yıllarda yürütülen çirkin propagandanın bir sonucudur. Bir an önce frene basılıp toplumun düşüncelerinde bir değişim gerçekleşmez ise, sadece ibadethanelerimiz için değil, 1992’de Mölln’de olduğu gibi, 1993’de Solingen’de, 2004’de Köln’de, 2008’de Ludwigshafen’de ve NSU cinayetlerinde olduğu gibi güvencemiz ve hayatımız için de endişe etmek zorunda kalabiliriz.

Avrupa´da ki Türklerin derdi bizim derdimizdir! 

#CamilerimizYaniyor

ultrAslan-AVRUPA

 

Moscheebrände in Deutschland

Nach 53 Jahren, in denen wir gemeinsam in Deutschland gelebt haben, kam es in der letzten Woche leider zu Drei provokativen Angriffen auf unsere Moscheen. Am Montag dem 11. August wurden im Gebetsraum einer Moschee in Bielefeld Exemplare unserer heiligen Schrift, des Koran verbrannt. Dies führte zu heftigen Brandschäden innerhalb der Moschee. Am selben Tag kam es in Berlin-Kreuzberg, zu einem Brandanschlag auf die Mevlana Moschee, welcher zu den bislang größten Moscheebränden in Deutschland gilt. Am Dienstag, dem 19. August 2014 wurden in der Moschee in Bielefeld erneut die Überwachungssysteme beschädigt und erneut mehrere Exemplare des Koran verbrannt. Mit diesen Vorfällen zusammen, werden in den letzten zwei Jahren 80 Moscheebrände aufgezählt. Ausserdem kam es am Mittwoch, dem 13. August 2014 zu einem Brandanschlag auf ein Diplomatenfahrzeug der türkischen Generalkonsulats in Berlin. Die Summe der sich häufenden Vorfälle gegen muslimische sowie türkische Gebetshäuser und Vereinigungen führen auf mehreren Fragezeichen zu einer klaren Erkenntnis.

Wir, die ultrAslan-Europa verfolgen diese Anschläge gegenüber muslimische Gotteshäuser mit großer Sorge und verurteilen diese feige Art der Provokation auf äußerste. Hier erwarten wir von der deutschen Regierung, seinen Politikern und der Presse mehr Beachtung und Aufmerksamkeit und fordern den Dialog zu muslimischen Bürgern dieser Nation. Es ist dringend nötig, ein klares Zeichen gegen die, in Europa mittlerweile sehr populäre, Islamophobie zu setzen. Diese Anschläge gelten nicht mehr als individuelle und vereinzelnde Hassaktionen, sondern mehr als systematische Operation gegen die Werte der Muslime und dem Islam. Spätestens ab heute ist die Gefahr deutlich zu erkennen. Religionsfreiheit und der Schutz religiöser Minderheiten ist in den Menschenrechtsbestimmungen der vereinten Nationen fest verankert.

Wenn Deutschland hierfür keine Garantie gewähren kann, so gilt dies als großes Problem. Leider sehen wir, das die Vorsicht und die Achtsamkeit gegenüber der jüdischen Gemeinde und der Synagogen in Deutschland größer ist und diese leider für Moscheen und Muslime weniger ausgeprägt ist.

Als die ultrAslan-Europa wollen wir, insbesondere die Presse und alle anderen Behörden folgendes mitteilen:

Die Diskriminierung der Muslime und der Türken in Deutschland muss nun ein Ende finden! Die provozierenden Diskussionen über den Islam müssen ein Ende finden. Es ist nicht abzusehen, das die Anschläge der letzten Woche, das Ergebnis einer scheußlichen Propaganda gegen Muslime ist. Wenn dies nicht in Kürze aufhört und sich etwas in den Köpfen der Bevölkerung ändert, werden nicht nur unsere Gebetshäuser, sondern wie in Mölln 1992, Solingen 1993, Köln 2004, Ludwigshafen 2008 und bei den NSU Morden, das Leben jedes einzelnen Muslimen und Türken in Deutschland in Gefahr sein.

Die Sorge der Türken in Europa, ist unsere Sorge.

#DeutschlandsMoscheenBrennen

ultrAslan-AVRUPA

Alpaslan Dikmen Mevlid-i Şerifi ve Hatıra Ormanı Organizasyonu

08.12.16 / 22:17

Alpaslan Dikmen Mevlid-i Şerifi ve Hatıra Ormanı…

ultrAslan_avrupa

Eurocup Erkek Basket Finali 1. maçı ile ilgili açıklama

21.04.16 / 17:34

Eurocup Erkek Basket Finali ile ilgili açıklama…

Aciklama

Siper et gövdeni dursun bu hayâsızca akın !

22.03.15 / 01:53

Galatasaray Erkek Basketbol takımı dün gece Almanyanın…

avrupa

Ömer yaşamak istiyor !

11.03.15 / 23:32

Ömer yaşamak istiyor ! Ömer henüz üç…

OmerYasamakIstiyor